O mně a o vodě

Obdivuji lidské tělo. Jeho schopnosti regenerace, moudrost a dokonalost v tom, co všechno umožňuje vnímat a prožívat. Učení se o těle, jeho poznávání z různých úhlů pohledu a rovin miluju snad odjakživa.

Práce na tísňové lince záchranné služby mi odhalila, jak se o sebe postarat tak, aby mě ten obrovský stres, práce na směny a nepravidelný životní rytmus dokázali obohacovat, učit a posouvat. Podařilo se mi vlastní potřeby postavit na první místo a daří se mi udržet odstup a reflexi vlastních potřeb i při velkém vyčerpání.


Nedařilo se mi to vždycky. Prošla jsem mnoha extrémy ve výživě, váze a vztahu sama k sobě. Od myšlenek na sebevraždu až k totálnímu milování každého kousku vlastního těla. Rozsah výkyvů se poslední roky zužuje a díky tomu mám šanci ladit mnohem jemnější nuance vztahu k sobě samotné.


Jít víc do hloubky a moci vnímat, kdy se sebou zacházím s láskou, úctou a respektem a kdy se objeví nenávist a odpor a s čím je to zrovna spojené.. to je hodně objevná jízda.

Veškeré mé vzdělání a zkušenosti získaly smysl ve vodních terapiích, protože tam je prostor pro uvolnění, které na suchu nezažijete. Právě uvolnění těla i mysli je startovní čára k obnovení vnímavosti k vlastnímu tělu a navázání komunikace s tím, co opravdu potřebujeme.


Už první setkání s vodní terapií pro mě bylo ohromující. Ještě ani neskončilo ošetření, které jsem dostávala a absolutně jasně jsem ve svém těle cítila, že to je ono. Má neutuchající láska k vodě, freediving a touha poznávat tělo, jeho moudrost a možnosti získali styčný prostor. Na první kurz Watsu jsem tak šla asi měsíc po tom, co jsem sama prošla vodní terapií.

Voda mě vždy fascinovala, plavání a freediving mi otevřeli přístup k jedné straně poznávání vody. Do teď si pamatuji to dětské přání mít žábry a plovací blány a možnost žít ve vodě. Zažila jsem si velké hloubky v otevřeném moři, které se otiskly do mého těla i vědomí. Před ponory jsem navazovala kontakt s vodou i hlubinou a čekala na pozvání, abych jasně cítila přijetí a splynutí.


Watsu a vodní terapie však obohatili tyto zkušenosti o nový rozměr, až s nimi jsem získala možnost zažít stav bez tíže a ochutnat, co všechno to znamená, když se do něj tělo uvolňuje opakovaně, v bezpečném prostoru teplé vody bazénu a za doprovodu a podpory terapeuta.


Vodní terapie mají velkou schopnost dotýkat se hloubek v těle, i přes to, že zůstáváte na hladině. Vstupuji do našich vodních setkání s respektem a úctou k vodě, která tvoří naše těla i k té, která nás obklopuje. V kombinaci s ohleduplností k vašemu rytmu dechu, možnostem a kapacitě vašeho těla vzniká unikátní prostor, kde můžete prožít a vnímat sami sebe.

Jak jsem už vícekrat zmínila, klíčové je pro mě uvolnění, které vytváří příležitost nechat vodu odnést to, co svírá a tíží naše tělo, mysl i ducha. Sama intenzivně pracuji se svým vlastním naladěním a uvolěním, ve kterém o vás pečuji. Má vysoká citlivost je dar, díky kterému si uvědomuji, že pokud já budu mít ve svém těle napětí, tvrdost a neohleduplnost k sobě, nemohu pro vás držet prostor naplněný bezpečím, klidem a plynutím.

Vodní terapie mě tak neustále posouvají i v péči o sebe, protože rozdávat z prázdné dlaně není možné.